Jak dobrać instruktora nauki jazdy? Pomagamy w wyborze

zepcars
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kurs prawa jazdy jest niezwykle stresującą chwilą w życiu każdego człowieka. Dobry nauczyciel z pewnością pomoże w przebrnięciu przez niuanse ruchu drogowego. Jak wybrać instruktora jazdy?

Szkoła nauki jazdy to podstawa

Pierwszym krokiem w poszukiwaniu idealnego instruktora jest znalezienie odpowiedniej szkoły nauki jazdy. Jeżeli sam ośrodek może pochwalić się dobrymi opiniami, jego pracownicy z pewnością prezentują wysoki poziom umiejętności kształcenia przyszłych kierowców. Szukając placówki, która zapewni nam sprawną i komfortową naukę, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Jak wybrać dobrą szkołę jazdy?

Kluczową sprawą przy wyborze ośrodka jest cena kursu. Jej wysokość powinna być miarodajna wobec oferty proponowanej przez szkołę, a przy tym nie może całkowicie zrujnować naszego budżetu. Najtańsze kursy to koszt w okolicach 1 200 złotych, z kolei po drugiej stronie spektrum znajdują się kursy, za które zapłacimy ponad 2 tysiące. To dość spora rozbieżność – warto przy tym zweryfikować, co wchodzi w ofertę danego kursu. Podstawą jest trzydzieści 45-minutowych zajęć teoretycznych i 30 godzin jazdy.

Kolejną kwestią jest elastyczność. Dogodne rozłożenie zajęć jest niezwykle cenne, szczególnie gdy nie mamy szczególnie dużo wolnego czasu. Wiele ośrodków proponuje szkolenia w różnych trybach, dopasowanych do terminarza kursantów. Ważne jest także wyposażenie dydaktyczne i styl prowadzenia zajęć. Początkowa nauka teorii jest niezwykle istotna. Skutecznie przeprowadzona gwarantuje bezproblemowe zdanie egzaminu teoretycznego bez dłuższych przygotowań w domu. Jeżeli chcemy sprawdzić, jak wypada ewentualna szkoła na tle innych pod względem zdawalności, można poszukać informacji w WORD-ach. Niektóre z nich udostępniają raporty na temat wyników kursantów poszczególnych ośrodków.

Warto stawiać na szkoły, które oferują takie same modele aut jak podczas egzaminu

Najważniejsza jest jednak flota pojazdów. Samochody są podstawowym narzędziem pracy każdej nauki jazdy – powinny być sprawne, zadbane i dość nowe. Najlepiej, kiedy będą to identyczne modele jak te używane w WORD-ach podczas egzaminów. Jeżeli będziemy pewni obsługi pojazdu, odejdzie nam przynajmniej jedno zmartwienie w tym stresującym dniu.

Idealny instruktor jazdy – jaki powinien być?

Kiedy dokonamy wyboru odpowiedniej szkoły nauki jazdy, przychodzi czas na znalezienie osoby, która będzie nam towarzyszyć w czasie kursu praktycznego. W zasadzie jest to najtrudniejsza część starań o zdobycie upragnionego prawa jazdy.

Instruktor nauki jazdy pełni rolę prywatnego nauczyciela i opiekuna, który stara się przeprowadzić kursanta przez często skomplikowane zasady ruchu drogowego. Nie może być to zatem ktoś wybrany przypadkowo. Przed selekcją dostępnych szkoleniowców warto zasięgnąć rady znajomych osób, którzy niedawno korzystali z usług danego nauczyciela. Żadna informacja na stronie szkoły jazdy nie da lepszego obrazu niż opinia kogoś, kogo darzymy zaufaniem. Z pomocą przychodzą także fora internetowe, które tworzą rankingi najlepszych instruktorów i gromadzą opinie na ich temat. Ważną kwestią jest również grafik potencjalnego nauczyciela. Nie może być tak, że nie znajdzie dla nas wolnego terminu lub – co gorsza – dostępny termin będzie kolidował z naszymi obowiązkami. To bardzo utrudnia przebieg kursu.

(Zdjęcie: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/osoba-trzymajaca-kierownice-samochodu-543605/)

Po czym poznać dobrego instruktora jazdy?

Jakie cechy powinien wykazywać dobry instruktor jazdy? Przede wszystkim musi to być osoba, która jest niezwykle cierpliwa i komunikatywna. Generowanie niepotrzebnych nerwów przy i tak stresującej sytuacji, jaką jest nauka prowadzenia samochodu, może skutecznie zniechęcić do dalszej jazdy. Poza spadkiem koncentracji kursant zacznie się bać swojego nauczyciela, co znacząco przeszkodzi mu w zdobywaniu nowych umiejętności. W takim przypadku należy od razu zmienić instruktora.

Szkoleniowiec powinien być także wymagający i zwracać uwagę na popełniane przez ucznia błędy. Wymagania powinny iść w parze z jasnymi instrukcjami, które będą czytelne dla kursanta. Istotna jest także punktualność. Zajęcia praktyczne trwają zaledwie 30 godzin – to niewiele, dlatego należy szanować każdą minutę. Nawet kilka 5-minutowych spóźnień może skrócić przygotowania do egzaminu o kilkanaście cennych minut lub całą godzinę!

(fot. Ingo Joseph/Pexels)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać najlepszą usługę przewozu na mieście?
Jak wybrać najlepszą usługę przewozu na mieście?
Znajdź prawdziwe porady na temat wyboru optymalnej usługi transportu miejskiego, aby podróżować sprawnie i wygodnie. Dowiedz się, jak porównać różne opcje i zrozumieć ich zalety.
/