Pasy bezpieczeństwa w ciąży. Tak czy nie?

zepcars
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Według przepisów kobieta w widocznej ciąży nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa. Czy jest to na pewno dobre rozwiązanie? Wielu uważa, że to prawo powinno zostać zmienione!

W prawie o ruchu drogowym – dokładnie w art. 39 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – wyraźnie jest napisane, że obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa nie obejmuje:

  • osób z zaświadczeniem lekarskim, gdzie wyraźnie zapisano przeciwwskazania do zapinania pasów bezpieczeństwa;
  • zespołów medycznych, kiedy udzielają pomocy poszkodowanym;
  • kobiet w widocznej ciąży – interesujący nas podpunkt;
  • kierujących taksówką, kiedy przewożą pasażera;
  • osób chorych lub niepełnosprawnych przewożonych na wózkach inwalidzkich albo noszach;
  • instruktorów lub egzaminatorów w trakcie szkolenia oraz egzaminu na prawo jazdy;
  • konwojentów w trakcie przewożenia pieniędzy.

Bardzo ważny aspekt – chodzi o ciążę widoczną. Kto decyduje, czy kobieta w takiej jest? Policjant w trakcie kontroli, co już nasuwa pewne wątpliwości. Kobiecie może nie być zbyt wygodnie w pasach już na początku II trymestru. Przy kontroli może się jednak okazać, że w opinii policjanta nie jest jeszcze w widocznej ciąży – mandat gwarantowany. Kolejna kwestia sporna to sama sugestia prawna. Taki zapis może kobiety wprowadzać w błąd. “Skoro nie ma takiego prawa, nie zapinam pasów” – normalna rzecz, wiele kobiet tak argumentuje tę decyzję. Nie chodzi tutaj przecież o same pasy, ale bezpieczeństwo kobiety i nienarodzonego jeszcze dziecka.

Systemy w samochodzie – poduszki bez pasów nie zadziałają

“Skoro nie mam pasów, to przy wypadku ochroni mnie poduszka powietrzna”. Niestety tak nie jest, szczególnie w przypadku tej czołowej. Systemy pasów i poduszek to jedna, zintegrowana całość. Kiedy kobieta nie zapnie się, poduszka nie zadziała – sytuacja dramatyczna. Wiele testów i badań wykazało, że pasy bezpieczeństwa powinny być zapinane również przez kobiety ciężarne. W czasie wypadku może uratować to kobietę, ale również nienarodzone dziecko. Co ciekawe, statystycznie w wypadkach ginie więcej dzieci nienarodzonych niż noworodków i dzieci w fotelikach samochodowych. W dużej mierze jest to spowodowane niezapinaniem przez przyszłe matki pasów bezpieczeństwa. Jak argumentują to panie? Przeważnie mówią o dyskomforcie, jaki towarzyszy im w czasie jazdy. Oczywiście to prawda, ale czy brak wygody powinien być stawiany przed zdrowiem i życiem? Chyba każdy się zgodzi z tym, że tak być nie może.

Testy zderzeniowe na korzyść pasów

Volvo to jedna z marek, która od zawsze kojarzona była z bezpieczeństwem. To ta firma pierwsza wprowadziła 3-punktowy pas, który później zaczął być stosowany przez wszystkie koncerny samochodowe na świecie. Eksperci z tego przedsiębiorstwa przeprowadzili testy zderzeniowe z udziałem wirtualnego manekina w ciąży. W prawie wszystkich przypadkach niezapięcie pasów oznaczało poważne obrażenia dla kobiety i nienarodzonego dziecka, często także śmierć. Co ciekawe, kiedy pasy były zapięte, dochodziło do niewielkich obrażeń matki, dziecko niejednokrotnie było nienaruszone! Warto wyciągnąć z tego wnioski.

Zalecenia – jak prawidłowo zapinać pasy w ciąży?

Eksperci z Volvo po testach przygotowali dla kobiet w ciąży kilka zaleceń. Obejmują one oczywiście to, jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa, oto one:

  • nawet na krótkich odcinkach pas powinien możliwie najlepiej przylegać do ciała. Podróż w obszernych ubraniach odpada. W zimie warto zdjąć odzież wierzchnią (grubą kurtkę, płaszcz) przed zapięciem pasów;
  • ustawienie fotela powinno być jak najbardziej komfortowe. Wciskanie pedału do oporu nie może być utrudnione. Brzuch powinien być w odpowiedniej odległości od kierownicy. Plecy powinny przylegać do fotela, warto także wyprostować ramiona;
  • pas biodrowy – ten, o którym można usłyszeć najwięcej w kontekście kobiet w ciąży – powinien opasać kobietę pod brzuchem, mniej więcej na wysokości kolan (kiedy przyszła mama jest w pozycji siedzącej);
  • pas barkowy – ta część powinna zostać przeciągnięta pomiędzy piersiami aż do boku brzucha. Pas ten nie może znaleźć się pod ramieniem lub za plecami. Będzie to ustawienie tragiczne w skutkach w trakcie wypadku;
  • stosowanie adapterów to sposób na wygodne ustawienie pasów bezpieczeństwa. Niestety to rozwiązanie w Polsce nie jest jeszcze tak popularne, w innych krajach jest powszechnie stosowane, a nawet zalecane.

Wniosek może być tylko jeden. Zapinanie pasów (nawet, jeśli prawo tego nie nakazuje) to gwarancja większego bezpieczeństwa dla kobiety i nienarodzonego dziecka. Należy tutaj pamiętać o prawidłowym ustawieniu pasa biodrowego i barkowego. Warto także stosować adaptery zwiększające komfort w trakcie jazdy!

(Photo by Pablo Cuadra/Getty Image)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Porady dotyczące konserwacji samochodu i znaczenie regularnych przeglądów układu hamulcowego
Porady dotyczące konserwacji samochodu i znaczenie regularnych przeglądów układu hamulcowego
Dowiedz się, jak odpowiednia konserwacja samochodu i regularne przeglądy układu hamulcowego mogą chronić Twój pojazd i zapewnić bezpieczeństwo na drodze.
/